אלי סיני


1927 - 2008

  • הנפש הטובה מסצ'ואן - רישום  טכני  אלי סיני
  • הנפש הטובה מסצ'ואן - רישום  טכני  אלי סיני

דוד לוין, במאי, אודות אלי סיני

כיון שהיה גבה קומה צריך הייתי להרים ראשי. אפשר שזו היתה הסבה לשיחתי הראשונה אתו. כיון שהיה תמיר ונאה והלוכו מקפץ הציע לו מיד יוסף מילוא להמיר את עבודתו כעובד במה ולהיות ניצב. וכיון שהועידו לגדולות כשחקן אף הציע לו כמדומני להבחן. ואפשר שאלמלא ביישנות גדושה שהיתה טבועה באלי ואלמלא מבטאו היקי ואלמלא דברים אחרים שהיו באופיו, היה אלי הופך שחקן מן השורה. אך דברים אלה שהזכרתי ואחרים עזרו לאלי לא להיות מה שמימלא לא רצה להיות.

הוא קרא לי דייב. ואני לא התקוממתי. אולי כיון שריח חוץ לארץ היה בדייב.

 
עוד שני דברים יש לדעת. מכנסי החאקי הקצרים שלבש בחודשי הקיץ הארוכים היו הקצרים שראיתי מעודי. ומזוודת העבודה שלו לימים כתפאורן היתה הקטנה ביותר שניתן להעלות על הדעת. אך היה בה במזודונת כל מה שכירורג מומחה נזקק לו. ואילו אמר לי שגם מנוף יש במזודה, הייתי מאמין לו. מיותר לומר שהעפרונות היו מחודדים כחצים לשלח וסרגלים ומחוגות שלא היו מביישים אסטרונום וכל פעם שנחה רוחו היה שולף סיגריה מחפיסה שגם היא מקומה היה במזודה והיה מעשן בהנאה יתרה והיה אומר, מה דעתך דייב.

בעבודתו כמו גם בענינים אחרים, היה חקרן בלתי נלאה וקרא והפך וטלטל את המחזות עליהם עבד עד שנדמה היה שהאותיות כולן עומדות ליפול. ועם זה ידע מתי השעה לשכוח את התורה כולה. על מנת לאפשר את מלאכת הבריאה. לא אדבר על עבודתנו המשותפת וזה כיון שאני עשוי לחטוא לאלי לא בדברים שאומר אלא בדברים שאחסיר מחמת קוצר המקום ולא זו הדרך בה נוהגים במי שהיה אולי הקפדן במעצבי הבמה איתם הזדמן לי לבוא במגע.

אומר איפה רק דבר אחד שהוא בבחינת מחמאה שאין לדעתי גדולה ממנה. אלי, לפעמים אליעזר, ידע תמיד על מה הוא מדבר ותמיד ידע לעשות את שעליו דבר.

דוד לוין

© כל הזכויות לצילומים שמורות
עריכה רוני תורן
אתר erezedna